Prořez ovocných stromů

Máte zahradu plnou stromů a nevíte, jak o ně pečovat, aby vám nesly plné koše ovoce? Důležitý je prořez. V našem článku se dozvíte, jak na to.

Co budete potřebovat

  • pilku, nejlépe s nastavitelným otočným listem
  • teleskopickou tyč
  • pevný žebřík, výborně se uplatní

Dva typy řezů

Hlavní řez

Provádějte v době květu. Vidíte, kde jsou květy a kde nejsou. Peckoviny nechávejte vždy na léto. Tzv. vlky můžete ořezat i na přelomu června a července.

Krátký řez

Část jednoletých výhonů zkráťte na dva listové pupeny, tzv. zásobní čípky – narostou z nich větvičky na další rok. Druhou část zkracujte jen o třetinu – budou na nich květy.

Prosvětlovací řez

Týká se hlavně neudržovaných ovocných stromů, které mají mnoho neplodných větví, co rostou dovnitř koruny. Od nich se žádného ovoce nedočkáte. Déle se jedná o výhony na vnějším obvodu stromu, které ho svým listím zastiňují.

Do prosvětlovacího řezu se můžete pustit od listopadu do března. Nejdříve odstraňte větve, které jsou tenké a nemocné, pak ty příliš husté, ty, co se kříží, a nezapomeňte ani na slabé a suché. Starší stromy neprosvětlujte najednou, ale postupně - i několik let.

Výchovný řez

Výchovný řez se provádí u mladých stromů (4–5 let po jejich výsadbě). Prospívá vegetativnímu růstu podzemní i nadzemní části. Strom bude dobře zakořeněný a bude mít pevnou a správně rozvětvenou korunu

Odstraňte tzv. konkurenční výhony, ale i ty, které rostou dovnitř koruny. Zkraťte budoucí hlavní výhon (nazývá se také terminál) i kosterní větve. Těch by nemělo být více než pět.

Udržovací a zmlazovací řez

Udržovací řez se dělá u plodících stromů. Odstraňte všechny větve, které jsou suché, nemocné nebo tzv. konkurenční. Zmlazovací řez se týká starých stromů, které plodí jen málo, nebo si na jejich plodech příliš nepochutnáte.

Klejotok

Tímto řezem se ošetřují také stromy, které trpí klejotokem. Jedná se častou nemoc broskvoní. Způsobuje ji hlavně namrzání, ale pozor, také nevhodná doba řezu. Ránu odstraňte až do zdravého dřeva, vydezinfikujte octem a ošetřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

Jak řežeme

  • Větve řezejte vždy na větevní kroužek, nenechávejte pahýly, protože je strom neumí vyhojit. Pak se mohou stát zdrojem infekcí a nemocí.
  • Silné větve odřezávejte nadvakrát, zamezíte tak odlomení větve od kmene nebo odtržení kůry stromu.
  • Rány, které mají větší průměr než 3 cm, zatřete stromovým balzámem.

Ničeho se nebojte a pusťte se do toho. A jestli si přece jenom netroufáte, obraťte se na nás. Naši zkušení zahradníci se o vaše stromy rádi postarají.